Blog

Anasayfa BLOG Sözleşme Çevirisi Yapmak
2021 Nis 22

Sözleşme Çevirisi Yapmak

Sözleşme, birden fazla kişinin belirli bir konu üzerinde hukuki netice oluşturacak şekilde vardığı bir anlaşmadır. Sözleşmeler en az iki tarafın irade beyanını yansıtırlar, dolayısıyla tek taraflı sözleşme yapmak mümkün değildir; tek taraflı irade beyanlarına taahhütname denir. Belirli tip sözleşmelerin noterlerde yapılmaları esastır ancak genel sözleşmeler için böyle bir şart bulunmaz. Satış Sözleşmesi, Kira Sözleşmesi, Hizmet Sözleşmesi, Evlilik Sözleşmesi, Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi gibi yaygın olarak yapılan sözleşmelerin yanında Distribütörlük Sözleşmesi, Taşeronluk Sözleşmesi, Komisyon Sözleşmesi, Bayilik Sözleşmesi, Kredi Sözleşmesi gibi sözleşmeler de mevcuttur. 

Sözleşme çevirilerinde sözleşmedeki Tarafların iyice belirlenmesi, sözleşmenin konusunun iyice anlaşılıp yapılan çevirinin bu amaca hizmet edecek şekilde yapılması, sözleşmenin imza tarihinin ve süresinin belli olması, tarafların yükümlülük ve görevlerinin iyi anlaşılması ve anlatılması, ihtilaf olması durumunda hangi ülke kanunlarının uygulanacağına dikkat edilmelidir.

Çeviri yaparken çevirmenin kendini İşveren (Principal) yerine koyması iyi olabilir. Kendini sözleşmenin asıl tarafının yerine koyan çevirmen böylelikle işin kapsamını ve çerçevesini de daha iyi belirleyebilir. Kapsamı anladıktan sonra sözleşmenin her bir maddesinin tercüme edilmesi çok daha kolay hale gelir. Genellikle birbirlerine benzeseler de tüm sözleşmeler aslında birbirlerinden oldukça farklı belgeler ve onların diğerlerinden ayıran da aralarındaki küçük farklardır. Her işletmenin çalışma koşulları ve ihtiyaçları farklı olduğu için de şablon sözleşmeler birçok konuda işe yaramamaktadır. 

Çevirmenin sözleşme çevirisi yaparken yapılan işi çok iyi anlaması gerekir ki çeviri de tertemiz çıksın. Anlaşılmadan tercüme edilen bir metin ciddi sıkıntılar doğurabilmektedir. Sözleşmesi yapılan işlerin aciliyeti dikkate alındığında yapılan çevirilerin kusursuz olmaları gerektiği açıktır. Yüzlerce sayfalık bir sözleşmenin çevirisini kolaylaştırmanın tek yolu sözleşmenin konusunu ve tarafların yükümlülüklerini iyi anlamaktan geçer.

 

Anahtar Kelimeler: sözleşme çevirisi, anlaşma çeviri, çeviri bürosu, tercüme bürosu

Hakemli Bilimsel Dergiler için Birinci Sınıf Akademik Çevirilerle Araştırmanızı Geliştirin

Hakemli Bilimsel Dergiler için Birinci Sınıf Akademik Çevirilerle Araştırmanızı Geliştirin

5.06.2024 Devamını Oku
Türkiye'deki Tıp Konferansları

türkiye tıp kongreleri, tıp konferansları, çeviri

5.06.2024 Devamını Oku
Tıp Kongre ve Konferansları

tıp kongre ve konferansları, bildiri, özet, makale, yayın, metin, çeviri, tercüme

5.06.2024 Devamını Oku
Tıp Çevirisi Yapmak ve Sağlık Sektörü

tıbbi çeviri, medikal makale, makale çevirisi, yayın çevirisi, tercüme

5.06.2024 Devamını Oku
Noter Yeminli Belge Çevirileri

noter-yeminli-tercume

18.01.2024 Devamını Oku
Notarized Translation Services in Beşiktaş

notarized-translation-in-istanbul

18.01.2024 Devamını Oku
Translation for Expats in Istanbul

18.01.2024 Devamını Oku
Tercümex İstanbul Translation Services

besiktas-istanbul-translation

18.01.2024 Devamını Oku
Document Translations in Beşiktaş, Istanbul

Tercumex Translation Group  translates in 50+ languages including English, Russian, Turkmen, German, Ukrainian, Azerbaijani, French, Romanian, Uzbek, Arabic

1.04.2023 Devamını Oku
Çeviri, Tercüme, Tanıtım Videoları ve Video Altyazı

İnternette oynanan oyunlardan, internette paylaşılan videolara kadar çok çeşitli çeviri isteklerini farklı mecralarla buluşturup ortaya son kullanıcının severek paylaşacağı eserler çıkarabiliyoruz.

1.04.2023 Devamını Oku
Tercümex Deşifre ve Altyazı Hizmetleri

Uzman çevirmenlerimiz ve altyazı ekibimizle tüm dillerde tercüme, altyazı ve dublaj hizmetlerimizle yanınızdayız.

10.05.2018 Devamını Oku
Video Altyazı Dublaj Hizmetleri

Tercümex yıllardır video çeviri ve altyazı hizmetleri vermektedir. Kurumsal videonuzu İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca gibi tüm dillere tercüme ettirin.

10.05.2018 Devamını Oku
Tercümex Çeviri Grubu Yeni Yıl Mesajı

2018'de neşeniz, sağlığınız, huzurunuz eksik olmasın. Nice güzel yıllara! Tercümex Çeviri Grubu-Biz Çeviriyoruz Dünya Dönüyor!

29.12.2017 Devamını Oku
Göçmenlik Başvurusu Belgeleri

Kanada, İngiltere, Amerika gibi ülkelere göçmenlik başvurularında başvuru belgelerinin eksiksiz ve doğru tercüme edilmesi beklenir.

5.12.2017 Devamını Oku
Akademik Makale Çevirisi

Bilimsel araştırma, abstract, olgu sunumu ve akademik çalışmalarınızı hakemli bir derginin dil ve çeviri standartlarına uygun bir şekilde tercüme ediyoruz.

30.11.2017 Devamını Oku
Tüm Dillerde Seni Seviyorum Demek

Seni Seviyorum ifadesinin tüm dillerdeki çevirisini bu sayfada bulabilirsiniz. Dünyadaki dil grupları bu tablodan daha iyi anlaşılıyor.

5.12.2017 Devamını Oku
Tüm Dillerde Günaydın Demek

Günaydın kelimesinin bütün dillerdeki karşılığını bu sayfada bulabilirsiniz. Dünyadaki dil grupları bu tablodan daha iyi anlaşılıyor.

5.12.2017 Devamını Oku
Çeviri Dilleri ve İSO Kodları

Tüm dünyada çevirisi yapılan diller ve ISO kodlarını bu tabloda bulabilirsiniz.

24.11.2017 Devamını Oku
Video Productions and Subtitling in Beşiktaş, Istanbul

Helping clients in many countries communicate more effectively, we are your translation and localization partner in the Turkish market.

1.04.2023 Devamını Oku
Ticaretin Kavşak Noktası: Websitesi Çevirisi

İnternet üzerinden satış yapıyorsanız web sitenizi 14 dile tercüme ettirerek dünya nüfusunun yüzde doksanına ulaşabileceğinizi bilmenizde yarar var!

24.11.2017 Devamını Oku
Ücretsiz Çeviriye Ne Kadar Güvenilir?

Birkaç yüz dolar verip profesyonel hizmet almak yerine amatörce bir yöntem tercih eden firmalar bazen şantaja varan risklerle karşı karşıya kalabiliyorlar.

24.11.2017 Devamını Oku
Çevirinin Gizliliği Bizim İçin Önemlidir

Tercumex™ müşterilerinin verilerini geçerliliği ispatlanmış, en kritik verilerin korunmasında kullanılan yöntem ve teknolojileri kullanarak korur.

24.11.2017 Devamını Oku
Sözleşme Çevirisi Yapmak

Sözleşme, birden fazla kişinin belirli bir konu üzerinde hukuki netice oluşturacak şekilde vardığı bir anlaşmadır.

22.04.2021 Devamını Oku

© 2017 Tercumex markası ve Biz Çeviriyoruz Dünya Dönüyor sloganı Tercümex Çeviri Grubu Ticaret Limited Şirketi adına tescilidir. Sitedeki yazı, logo ve içeriğin her hakkı saklıdır.

bulutomo